Skip to main content

Po co w ogóle pingować i zezwalać na pingi?

Czy Twoja strona / blog jest na WordPressie? Jeżeli tak, to wcześniej lub później spotkasz się z terminem pingu (ang. pingback). WordPress posiada funkcję wysyłania i przyjmowania pingbacków, a pingi mogą okazać się bardzo przydatne. W tym artykule dowiesz się:

  • co to jest pingback
  • jak wyłączyć pingbacki
  • czy publikować pingbacki
  • czy wysyłać pingbacki
  • jak sprawdzić czy inny blog przyjmuje pingi
Co to pingback

Co to jest pingback

Najprościej mówiąc, pingback to powiadomienie o tym, że ktoś umieścił na innej stronie odnośnik do Twojego bloga. Pojawia się w panelu administracyjnym pomiędzy komentarzami i jest małym fragmentem tekstu – dokładnie tego teksu, który otacza odnośnik do Twojego wpisu na czyjejś stronie. Jeżeli zamieściłabym w tym tekście link do Twojej strony, to nawet nie myśląc o tym, wysłałabym w tym samym momencie automatyczne powiadomienie, które Ty znalazłbyś u siebie pomiędzy komentarzami.

Inaczej mówiąc, to taki ‘wyrwany’ cytat z czyjejś strony i na komentarz przeważnie się nie nadaje.

Wymiana pingbacków może nastąpić tylko pomiędzy stronami, które wspierają i udostępniają tę technologię. Oczywiście, Ty decydujesz, co się stanie z pingbackiem. Podobnie jak z komentarzem, możesz go usunąć lub opublikować. Jeżeli go opublikujesz, to pojawi się na Twojej stronie pod ostatnim komentarzem w formie linka do mojej strony. Mój blog jest na WordPressie i zezwalam na pingowanie do mojej strony. Jako autor bloga chętnie dowiem się, kto cytuje moje artykuły. Poza tym, pingi są potwierdzeniem atrakcyjności mojego wpisu.

Jak wyłączyć informowanie o pingbackach

Defaultowo, WordPress ustawia wysyłanie i zezwala na otrzymywanie pingbacków. Nie każdy jednak lubi mieszać pingi z resztą komentarzy pod artykułem. Pingbacki przeplecione z tradycyjnymi komentarzami wcinają sięw dyskusję i ją rozpraszają.  Aby zmienić ich ustawienia, zaloguj się do swojego WordPressa, wybierz z lewej kolumny ‘Ustawienia’, a następnie ‘Dyskusja’. Dwie pierwsze opcje w ‘Domyślne ustawienia artykułów‘ dotyczą właśnie pingbacków.

Gdzie znaleźć ustawienia dotyczące pingbacków

Czy publikować pingbacki

Niekoniecznie. Wszystko zależy skąd one pochodzą.

Po pierwsze, trudno jest dopasować krótki fragment tekstu do tego, co chcemy powiedzieć w formie komentarza. Tekst pingbacka przeważnie jest jak ‘wyrwany nie wiadomo skąd’.

Jest jeszcze inny, poważniejszy argument przeciwko publikowaniu tych powiadomień. Zgadzając się na publikację pingbacka, umieszczasz na swojej stronie link do innej strony. Tym samym oddajesz ‘głos’ na tę stronę w wynikach wyszukiwania. Z punktu widzenia SEO, to zła decyzja. Również uważaj na strony tworzone przez spamerów, które nie zawierają wartościowych treści, a takich będzie najwięcej.

Oczywiście świetnie, jeżeli dostajesz pingbacki z wartościowych stron. Uzyskanie większej liczby linków do Twojego bloga jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę SEO.

Czy wysyłać pingbacki

Jeżeli umieszczasz ważny z punktu widzenia merytorycznego dla Twojej pracy odnośnik, warto powiadomić właściciela  strony, do której odnośnik kieruje. Pingback to przecież promocja twojego wpisu. Jeżeli zostanie opublikowany, zwiększysz szansę na pozyskanie kolejnych odwiedzających. Odnośnik do Twojego artykułu trafi pomiędzy komentarze na innym blogu i na dodatek w temacie pokrewnym do tego, o czym piszesz. Aż się prosi, żeby go kliknąć.

Jeżeli Twój pingback nie zostanie opublikowany na stronie do której linkujesz, to blogerzy i tak zazwyczaj sprawdzają skąd pingi pochodzą. Masz dużą szansę, że adresat sprawdzi Cię. W ten sposób powiadomisz go o swoim blogu i przygotujesz grunt pod przyszłą współpracę.

Jak poznać, że blog, do którego się odwołujemy zezwala na pingbacki?

Przed wysłaniem ‘marketingowego’ pingbacka lepiej sprawdzić, by nie trafić kulą w płot…
Wejdż w podgląd źródła strony (prawy klik myszki na stronie by wybrać ‘inspect’) i poszukaj linii podobnej do poniższej:

<link rel=”pingback” href=”https://webfaces.pl/blog/xmlrpc.php” />

Jeśli jest, oznacza, że system przyjmuje powiadomienia o pingbackach. Oczywiście nie jest to równoznaczne z tym,  że autor zgodzi się opublikować nasz ping na swojej stronie.