Skip to main content

Dlaczego mój laptop wolno działa?

Jest powiedzenie wśród marketerów – ‘Jeżeli chcesz poznać prawdziwe oblicze człowieka, posadź go przy naprawdę wolnym laptopie’. Tytułowy problem jest stary jak świat (nie wierzymy przecież, że istniało życie bez komputerów). Kupujemy super sprzęt, mijają miesiące (w moim przypadku lata) i nagle okazuje się, że system zamiast w 10 sekund włącza się w 120. Uruchamiając przeglądarkę spokojnie parzysz kawę, a twoja strona ładuje się, jakbyś wrzucił na nią żywcem bez optymalizacji kilku megowe zdjęcie. Jeżeli wiesz o czym piszę to czytaj dalej, może wśród porad znajdziesz rozwiązanie Twojego problemu.

W artykule:

 • najczęstsze przyczyny spowolnienia komputera z systemem Windows
 • czynności, które pozwolą Ci przyśpieszyć pracę komputera
 • programy, których warto używać, by utrzymać komputer w dobrym stanie
Dlaczego laptop wolno chodzi
A więc, dlaczego ten laptop wolno chodzi?

1. Sprawdź ile miejsca wolnego jest na Twoim dysku systemowym

Tak, brak miejsca na dysku z systemem operacyjnym powoduje problemy z wydajnością. Głównie ze względu na tworzone przez Windows pliki tymczasowe systemu. Powinieneś utrzymywać na dysku (lub partycji systemowej) 10-20 procent wolnego miejsca.
Odinstaluj aplikacje, z których nie korzystasz.

2. Oczyść dysk systemowy przy pomocy wbudowanego narzędzia systemowego Windows

Większość plików tymczasowych Windows automatycznie usuwana, ale nie wszystkie. Po miesiącach pracy ich nagromadzona ilość skutecznie wpłynie na pracę systemu. Dlatego powinieneś raz na jakiś czas uruchomić systemową funkcję oczyszczania dysku. Oczyszczanie dysku oprócz plików tymczasowych usunie również niepotrzebne już pliki instalacyjne Windows Update. Pozwala to często odzyskać nawet kilka gigabajtów miejsca na dysku.

 • Wpisz w wyszukiwarkę systemową ‘Oczyszczanie dysku’ lub ‘Clean-up’ jeśli masz ustawiony język angielski. Wybierz dysk C.
 • W oknie oczyszczania możesz bez obaw zaznaczyć wszystkie pola wyboru na liście plików do usunięcia
Dlaczego laptop długo się włącza?

3. Wyłącz zbędne aplikacje uruchamiane automatycznie razem z Twoim systemem

O tym, jak szybko Windows będzie gotowy do przyjmowania poleceń użytownika oczywiście decyduje sprzęt, ale nie tylko. Zbyt dużo aplikacji uruchamianych automatycznie w trakcie uruchamiania komputera wydłuży czas Twojego oczekiwania.

 • Użyj klawiszy Ctr + alt + delete lub wpisz w wyszukiwarkę systemową ‘menedżer zadań’. Następnie wybierz ‘Więcej szczegółów’ by zobaczyć pełen widok Menedżera zadań.
 • Kliknij w zakładkę ‘Uruchamianie’, a następnie ‘Wpływ na uruchamianie’. U góry listy zobaczysz programy uruchamiane wraz z systemem, które maja największy wpływ na szybkość startu.
 • Wybierz programy, które nie są najważniejsze dla Ciebie w momencie włączania komputera. Aby usunąć program z autostartu zaznacz aplikację klikając w nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz z otworzonego menu polecenie ‘Wyłącz’.
Dlaczego moja przeglądarka działa wolno?

4. Przywróć ustawienia fabryczne przeglądarkom

Jeżeli Twoja ulubiona przeglądarka zaczęła zwalniać, nie pomaga restart, wyczyszczenie pamięci podręcznej oraz usunięcie plików cookie, zresetuj ją bez utraty ważnych danych. Poniżej znajdziesz jak to zrobić dla Chrome i Firefox.

Google Chrome
 • przejdź do Ustawienia (ang. Settings)
 • przewiń do dołu otworzoną strone i wybierz Ustawienia zaawansowane (ang. Advanced)
 • przewiń dalej do dołu i wybierz Zresetuj ustawienia przeglądarki (ang. Reset and clean up)
 • kliknij po kolei w obie poniższe funkcje

Ten typ resetu zachowa wszystkie Twoje zakładki, zapisane hasła i historię przeglądania. Zainstalowane rozszerzenia nie zostaną usunięte, ale przeglądarka je wyłączy.

Firefox
 • kliknij w hamburger menu w górnym prawym rogu ekranu I wybierz opcję Pomoc (ang. Help)
 • następnie wybierz Inforamcje dla pomocy tehcnicznej (ang. Troubleshooting Information)
 • na otworzonej stronie po prawej stronie znajdź przyciski resetu. Dostrój program Firefox oraz Tryb Awaryjny. Zdecyduj, który użyjesz. Tryb awaryjny (ang. Try Safe Mode – restart with Add-ons Disabled) pozwoli zachować Ci historię przeglądania, zakładki, hasła i ciasteczka.

5. Używaj dodatkowych programów, które ochronią Twój komputer przed spowolnieniem

 • CCleaner – jedno z najpopularniejszych programów do automatycznego czyszczenia systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji ze zbędnych plików.
 • Unchecky – program dostępny w języku poskim, który uchroni Cię przed instalacjami aplikacji z niepożądanych reklamowych modułów, które często dołączane są przez producentów bezpłatnego oprogramowania.
 • AdwCleaner – program usuwający niechciane moduły reklamowe z przglądarek, doskonały kiedy mamy problem z dziwnymi paskami narzędzi w naszej przeglądarce.
Pomogłam? Udostępnij proszę i zostaw komentarz. Dziękuję.